• Jak pomoc dzieciom radzić sobie ze złością

• JAK POMÓC DZIECIOM RADZIĆ SOBIE ZE ZŁOŚCIĄ
          (rady dla rodziców)

1. Przewiduj i unikaj.

Wiele napadów złości u dzieci można przewidzieć, a niektórych da się w ogóle uniknąć, np. wejście do sklepu z zabawkami, bez zamiaru kupienia czegokolwiek, to gotowy powód do złości u małego dziecka, nie zawsze wcześniejsze ustalenie zasad pomaga.

1. Odwracaj uwagę.

Ten sposób jest skuteczny wobec małych dzieci, których uwagę łatwo jest odwrócić.

1. Spróbuj znaleźć jakąś prawidłowość w pojawianiu się napadów złości:

np. czy występują one wieczorem, gdy dziecko jest zmęczone; czy przed posiłkiem, kiedy jest głodne. Jeśli znajdziesz taką prawidłowość, zmień plan dnia, zadbaj o odpowiedni wypoczynek, regularne posiłki.

1. Działaj zanim zacznie się napad.

U większości dzieci nie pojawia się on nagle. Z reguły najpierw są jakieś sygnały. Warto wtedy przerwać swoje sprawy i zająć się dzieckiem, by nie dopuścić do eskalacji złości.

1. Ustal, czemu służą napady złości.

Jeśli ma to na celu manipulowanie dorosłym, aby otrzymać upragnioną rzecz lub uniknąć czegoś nieprzyjemnego – spróbuj zachować spokój, zadbać o bezpieczeństwo dziecka, ale nie okazuj mu zainteresowania. A gdy napad minie, nie zmieniaj swojego postanowienia bądź konsekwentny.

1. Pomóż maluchowi nauczyć się wyrażać swoje uczucia za pomocą słów i połączyć jego uczucia z przyczynami.

Rozmawiajcie z nim, jak się trochę uspokoi, by poznać przyczynę złości, np. zły jesteś na Grzesia, bo zabrał twój samochodzik? zły jesteś na mnie, bo musiałeś czekać, aż skończę rozmawiać?

1. Dajcie do zrozumienia, że uczuć się wysłuchuje i akceptuje je, ale nie jest to równoznaczne ze zgodą na zachowanie (negatywne) pod ich wpływem.

Czym innym jest zgoda na przeżywanie uczuć, nawet tych niewygodnych dla dziecka i często dla nas, a czym innym na zachowanie pod ich wpływem typu – bicie, przezywanie, niszczenie przedmiotów. Uczcie wprost, że agresja, bicie jest niedopuszczalnym sposobem rozładowania gniewu.

1. Pomagajcie dzieciom znaleźć inne sposoby rozładowania gniewu i rozwiązania nieprzyjemnej dla nich sytuacji.

Jeśli dziecko się uspokoi, warto je spytać, co byłoby lepszym wyjściem z sytuacji niż wybuchy złości. Spiszcie wszystkie rozwiązania na kartce, przećwiczcie je na sucho.

1. Chwalcie dobre zachowania dziecka.
          2. Towarzyszcie i wspierajcie dziecko w sytuacjach frustrujących i trudnych. Nagradzajcie je i chwalcie, gdy poradzi sobie ze złością w akceptowany przez Was sposób.
          3. Bądźcie dla nich dobrym przykładem.

Dzieci częściej zrobią to, co wy robicie niż mówicie. UWAŻAJCIE WIĘC, JAKIM JESTEŚCIE DLA NICH WZOREM.

Olga Biernat – psycholog

SPOSOBY KONTROLI ZŁOŚCI (rady dla dorosłych)

1. Daj sobie czas, żeby ochłonąć
          • uświadom sobie, że tracisz panowanie nad sobą (sygnały
            z ciała, myśli),
          • wyjdź na chwilę,
          • idź w spokojne miejsce, gdzie możesz powrócić
            do równowagi,
          • poszukaj zajęcia, które pozwoli Ci się uspokoić,
          • pozwól sobie na relaks, odprężenie,
          • oceń, czy jesteś gotowy, by wrócić i rozmawiać spokojnie,
          • omów spokojnie z innymi to, co się zdarzyło.
          1. Rozchmurz czoło i odpręż się (redukowanie napięcia w ciele)
          • spoglądaj łagodniej,
          • oddychaj głęboko,
          • mów normalnym głosem,
          • napnij kilka mięśni, a potem je rozluźnij.
          1. Przestań starać się kontrolować innych.
          2. Zaakceptuj odmienności (każdy myśli i działa inaczej).
          3. Proś zamiast żądać. Bądź wdzięczny, jeśli dostaniesz to, o co prosisz. Bądź uprzejmy, jeśli nie.
          4. Mów spokojnie, nie przeklinaj.
          5. Bierz odpowiedzialność za wszystko co mówisz i robisz.
          6. Traktuj innych z szacunkiem (siebie też).
          7. Mów innym, co cię trapi w sposób bezpośredni, konkretny, uprzejmy. Stosuj wypowiedzi typu „ja” (omów konkretny problem, wyraź swoje odczucia i oczekiwania na dany temat).

Olga Biernat - psycholog