•  

         NOWY TYDZIEŃ – NOWE ĆWICZENIA

        PANI OLA ZAPRASZA NA KOLEJNĄ PORCJĘ RUCHU


        Zabawy ruchowe z dzieciństwa mamuś i tatusiów

        1. Raz, dwa, trzy – baba jaga patrzy - Jedna osoba to Baba Jaga. Stoi tyłem do pozostałych i woła: „Raz, dwa trzy, Baba Jaga patrzy”. W tym czasie dzieci szybko biegną w jej stronę. Na słowo „patrzy” Baba Jaga odwraca się. Kto nie zdołał się zatrzymać w bezruchu, wraca na start, kto dotknie Baby Jagi, ten zajmuje jej miejsce.

        2. Ciuciubabka - Dziecko, które jest ciuciubabką, stoi w środku koła z zawiązanymi oczami. Maluchy śpiewają znaną piosenkę, a ciuciubabka próbuje ich złapać.

        „A ta mała ciuciubabka,

        czujne uszko, czujna łapka,

        po omacku chodzi,

        czujna łapką wodzi,

        gdy się zagapię,

        zaraz mnie złapie!”

        3. Balonik - „Baloniku mój malutki, rośnij duży, okrąglutki. Balon rośnie, że aż strach, przebrał miarę, no i... bach!”. To świetna zabawa, uwielbiana przez maluchy obojga płci.

        4. Gra w klasy - Narysuj na chodniku kratki do gry w klasy i ponumeruj je do pięciu. Pokaż dziecku, jak rzucić kamyk, patyk na jedną z kratek. Zachęć malca do skakania po kratkach, aż znajdzie się na numerze, na który upadł rzucony przedmiot.

        Skoki mniejsze i większe

        1. Skoki przez drabinkę - Wykonaj drabinkę, np. z gazety. Wystarczy pociąć ją na 5-centymetrowe paski, które ułożycie na ziemi na wzór drabinki. Zadanie dziecka polega na sprawnym przeskakiwaniu kolejnych szczebelków.

        2. Skoki przez linkę - To ćwiczenie bardzo pomaga w ćwiczeniu równowagi. Do tej zabawy potrzebna jest linka, którą musisz zamocować – dla dzieci trzyletnich – na wysokości 25–30 cm.

        3. Kto wyżej - Rodzic stoi z ołówkiem lub markerem przy futrynie, a maluchy podchodzą i z wyciągniętą jedną rączką do góry w miejscu podskakują najwyżej, jak umieją. Wszystkie wyniki muszą być zaznaczone.

        4. Spacerek - Puść maluchom muzykę i rzucaj im różne polecenia: „Zbieramy grzyby!”, a wtedy maluchy udają, że podnoszą coś z podłogi; „Gonimy motyle!” – smyki podbiegają i łapią niewidoczne motylki; „Zrywamy szyszki!”, a dzieciaki muszą podskakiwać i symulować obrywanie z gałęzi szyszek itd. Będzie dużo śmiechu i rozgardiaszu.

        Zabawy z piłką

        1. Jaś - Dwie osoby stojące naprzeciw siebie rzucają do siebie piłkę. Trzecia osoba ustawia się twarzą do rzucającego i próbuje przechwycić piłkę. Może to zrobić wtedy, gdy rzut będzie niecelny i piłka upadnie, lub gdy, podskakując wysoko, złapie ją. Kiedy „głupi Jaś” przechwyci piłkę, zamienia się miejscem z dzieckiem, które właśnie rzucało.

        2. Celowanie - Ustawiamy na środku placu dużą piłkę (najlepiej do koszykówki). Metr od niej rysujemy linię, na której stają rzucające dzieci. Każde dziecko otrzymuje małą piłkę, którą stara się trafić w dużą. Po dwóch kolejkach staramy się zwiększyć odległość.

        Zabawy na muskuły

        1. Za łokcie - Dzieci stoją tyłem do siebie, ramiona mają złączone w łokciach. Usiłują przeciągnąć partnera na swoją stronę.

        2. Klapsy - Dzieci lub rodzice wraz z dziećmi chwytają się tymi samymi, czyli np. lewymi lub prawymi ramionami, a drugimi usiłują klepnąć swojego partnera w pośladek. Zobaczycie, ile będzie przy tym śmiechu

        A teraz w ruch idzie (jedzie?) hulajnoga i rowerek :)

        1. Tor przeszkód - Możesz na drodze przejazdu dzieciaków poustawiać krzesła, kosze na śmieci, duże zabawki, skrzynki. Miej ze sobą stoper, żeby mierzyć czas przejazdu małym sportowcom.

        2. Slalom - Klasyczna zabawa polegająca na płynnym mijaniu zygzakiem rozstawionych kijków.

        3. Grand Prix na żużlu - Oczywiście nie chodzi o wyścigi motocyklowe, tylko na rowerach, i nie na żużlu, tylko np. na placu zabaw :) Zaopatrz się w stoper i startuj maluchy do wyścigu na ok. 30 m. Koniecznie mierz im czas! 

        4. Skrzyżowanie - Narysuj na ziemi „skrzyżowanie”, czyli dwie przecinające się „ulice”, i stań z boku, trzymając w ręce dwie kartki – czerwoną i zieloną. Na twój sygnał maluchy, które jadą na siebie z naprzeciwka, muszą jak najszybciej znaleźć się po drugiej stronie skrzyżowania.  Stosując się jednak do tego, co pokazuje sygnalizacja świetlna, czyli ty (zmieniasz światła w równych odstępach czasu). Wygrywa ten brzdąc, który najszybciej dojedzie do krzyżówki i któremu dopisze szczęście, ponieważ trafi na zielone światło.

         


      • Zajęcia ruchowe

        1. Ptaszki w gniazdkach – rozłóż na podłodze gniazda – np. hula-hop albo pętle z wstążki – gniazd może być kilka, a może być jedno – są różne możliwości, wszystko zależy od Waszego pomysłu. W tle puśćcie ulubioną piosenkę Waszego dziecka, możecie również puścić np.   odgłosy ptaków – dzieci (czyli ptaki) latają. Gdy przyciszasz muzykę to wlatują do gniazd i siadają ( poproście dziecko aby w siadzie skrzyżnym ułożyło ręce w skrzydełka, dzięki temu utrwala prawidłową postawę w siadzie). Ty też możesz być ptakiem ߘ鼯span>. Znowu włącz muzykę. Powtórzcie zabawę kilka razy.

        2. Pszczoły i kwiaty – zabawa analogiczna do tej wyżej. Na podłodze rozłóż wycięte z kartonu kwiaty, a na nich coś imitującego pyłek (np. pompony). W tle leci muzyka. Gdy przyciszasz muzykę dzieci (pszczoły) zbierają pyłek do koszyczka. Mogą też przenosić pyłek (pompony) za pomocą szczypiec (możecie użyć klamerek do ubrań) do ula (np. na koc lub wycięty z kartonu ul). Powtórzcie zabawę kilka razy.

        3. Tańce i rytmiczne poruszanie obręczami ze wstążkami (mogą być też pompony zrobione z bibuły lub paski bibuły) do wybranej piosenki.

        Zabawy z elementem rzutu, celowania i toczenia:

        1. Rzucanie piłeczkami do kosza/pudełka – pamiętaj, że ćwiczenie należy wykonywać raz lewą, a raz prawą ręką. Wyznaczcie linię z której dziecko będzie rzucało piłeczką, dla utrudnienia możecie stopniowo przesuwać linię coraz dalej. Żeby urozmaicić zabawę może wprowadzić element rywalizacji, rzucajcie do pudełka na zmianę, ustalcie punktację. Na koniec policzcie kto ile punktów zdobył.

        2. Rzucanie krążkami na drążek. Wykorzystajcie do tego np. stojak na ręczniki papierowe.

        3. Toczenie piłki. Jak wygląda taka zabawa? Odległość i stopień zaawansowania zależy od wieku i umiejętności. Z dzieckiem około możecie siedzieć bardzo blisko i toczyć do siebie piłkę, później odległość od siebie może być równa długości pokoju. Zabawę można urozmaicać np. o bramki i strzelanie gola.

        4. Odrzucanie i łapanie balona. Zabawa z rodzeństwem/rodzicem i wzajemne odbijanie balona. Poproście aby dziecko spróbowało odbijać balona jak najwięcej raz przy czym w tzw. międzyczasie nie może on dotknąć podłogi.

        5. Chodzenie po kamieniach sensorycznych np.(desce, sklejonych butelkach, po sznurku ,gąbkach itd…). Spróbujcie stworzyć własną ścieżkę sensoryczną.

        6. Pajęcza sieć. Naklejona taśma do dwóch ścian. Zadaniem dziecka jest przejść przez labirynt, aby nie dotknąć/nie zerwać taśmy.

        7. Gra w klasy. Na kartkach mogą być zapisane liczby od 1-10. Domowe klasy możecie przygotować w łatwy sposób za pomocą np. taśmy malarskiej.

        Zasady dla przypomnienia. Waszym zadaniem jest rzucić najpierw na pole z cyfrą „1”. Skacząc obunóż po wszystkich cyferkach, wracając zabieracie kulkę z papieru. Teraz kolejna osoba. Następnie rzucacie na „2” i znów skaczecie itd. itd. Jeżeli nie traficie kulką na dane pole to tracicie kolejkę. Jeżeli zabawa Wam się spodobała a przeszliście już wszystkie klasy to możecie skakać na jednej nodze.

        8. Tory przeszkód – z wszystkim co przyjdzie do głowy (poduszki, koce, sklejone butelki, butelki ustawione jedna za drugą, basen z kulkami, drabinki, bujak, pajęcze sieci itd.)

        Zabawy z dzieckiem

        1. Na zmianę kreślenie na plecach dziecka/rodzica znaków, kształtów, cyfr, liter

        (dziecko/rodzic ma zgadnąć co miało rysowane);

        2. Naleśnik - zawijanie dziecka w koc(głowa zawsze na zewnątrz), następnie dociskanie pleców, rąk i nóg rękoma;

        3. Robienie kul z papieru o różnej fakturze i rzucanie nimi do celu;

        4. Ślizganie się w kółko na brzuchu i na plecach;

        5. W siadzie rozkrocznym przekładanie ( krążenie) piłki wokół tułowia;

        6. W leżeniu na plecach ramiona rozłożone szeroko- przekładanie piłki( mogą być zwinięte skarpetki) z ręki do ręki poprzez unoszenie ramion w górę;

        7. Kozłowanie piłki raz jedną raz drugą ręką.

        8. Ćwiczenia koordynacyjne tzw. pajacyk (na raz podskok do rozkroku z klaśnięciem dłońmi nad głową, na dwa - podskokiem nogi złączyć z ramionami w dół)

        9. Chodzenie z gąbką na głowie ( może być mała gąbka kuchenna);

        10. Odbijanie piłki o ścianę  i łapanie;

        11. Rzuty piłki jednorącz i oburącz do celu;

        12. Próba kozłowania piłki (odbicie od podłoża);

        13. Próba przeskoku obunóż przez przeszkodę (lina);

        14. Próba przeskoku obunóż przez przeszkodę - poszerzenie przeszkody np. dwie linie, dwa szaliki, dwie butelki itp.

         


      •  

        Zajęcia ruchowe

         

        1. „Chory zajączek” – Dziecko w przysiadzie podpartym. Na hasło: Zajączek idzie do lekarza! dziecko porusza się skokiem zajęczym, ale z jedną nogą podniesioną do góry. Na hasło: Zajączek odpoczywa! – wraca do przysiadu podpartego.

        2. „Raki do mety” – Wyznaczcie linię startu i mety. Dziecko na linii startu leży na plecach. Na sygnał podnosi tułów do góry i podpierając się rękami i nogami idzie na czworakach do mety. Zabawę powtarzamy 3,4 razy. .

        3. „Przejście pod zwalonym pniem” – dobierzcie się w pary. Jedno osoba na czworakach opiera się rękami o podłogę, unosi wysoko plecy – robi w ten sposób tunel. Druga ma za zadanie przeczołgać się pod tunelem. Następnie zamieńcie się rolami. .

        4. „Kotki piją mleczko” – dziecko-kociątko klęczy obok swojej miski – kolorowe kółko, nachyla się i naśladuje językiem picie mleka z miski. Na hasło: Kotek idzie na spacer! chodzi na czworakach pomiędzy miskami. Na hasło: Kotek pije mleko! wraca do swoich kółka i dalej naśladuje picie mleka. 

        5.„Pies” – dziecko przy muzyce naśladuje chód psów z wykorzystaniem ruchów naprzemiennych (prawa ręka, lewa noga). Gdy muzyka milknie, zatrzymuje się i zwija w malutką kuleczkę. 

        6. „Raki” – dzieci stoją w przysiadzie podpartym. Na hasło: Raki idą na spacer! dzieci idą w pozycji na czworakach do tyłu. Na hasło: Raki na plaży! dzieci zatrzymują się.

        7. „Skoki przez kałuże” – Na sygnał N. dzieci poruszają się skokami pomiędzy rozłożonymi kałużami – obręczami. Przeskakują je.

        8. „Wskazówka zegara” – zabawa na świeżym powietrzu. Dziecko stoi naprzeciwko rodzica. Dorosły trzyma skakankę za jeden koniec. Obraca się wokół własnej osi, wprawiając skakankę w ruch kolisty. Dziecko ma za zadanie przeskoczyć obunóż nad skakanką.

        9. „Wiatraczki” – Dziecko kręci się dookoła własnej osi, naśladując ruch wiatraka. Na umówiony sygnał dźwiękowy staje w bezruchu.

        10. „Slalom między drzewami” – może być indywidualny lub rywalizacja między zespołami.  11. „Kto pierwszy do drzewa?” – wyścig. 

        12. „Simon mówi.” Gra polega na tym, że jedna osoba wydaje polecenie, np. „podskakuj na jednej nodze” a druga osoba musi wykonać to zadanie, ale tylko wtedy, kiedy polecenie zostało poprzedzone „Simon mówi.” Czyli jeśli powiecie „Simon mówi – podskakuj na jednej nodze” to wszyscy pozostali uczestnicy zabawy podskakują na jednej nodze. A jeśli powiecie tylko „podskakuj na jednej nodze” to nikomu nie wolno podskoczyć. Kto się pomyli i wykona zadanie wtedy, kiedy nie powinien, albo nie wykona zadania wtedy kiedy powinien odpada z gry. A  w wersji 1 na 1, może wykonać jakąś „karę”, np. dwa przysiady, albo przynieść mamie ciastko lub wykonać jakiekolwiek inne zadanie, które akurat przyjdzie Wam do głowy.

        13. Ciepło-zimno. Chyba każdy wie jak to działa. Chowamy coś przed dzieckiem, a potem pomagamy mu szukać mówiąc „ciepło” jeśli jest blisko schowanego skarbu, albo „zimno” jeśli jest daleko.

        14. Przygotujcie duża kostkę i ponaklejajcie na niej obrazki z zadanie do wykonania. Gwarantuję mnóstwo wspaniałej zabawy i śmiechu.

        Poniżej link do wydrukowania kart.

        https://www.dzieckiembadz.pl/2017/07/karty-ruchowe-ze-zwierzetami.html

         

      •  

        Zabawy ruchowe

        1. Klęk podparty, wykonujemy ruch do tyłu, opierając pośladki o stopy, równocześnie chowamy głowę między ramiona. Powracamy do klęku podpartego. (+/- 10 ruchów)

        2. Małe żabki: skaczemy do przodu obunóż z głębokiego przysiadu (10 żabich skoków).

        3. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych “Kto silniejszy”. Siadamy naprzeciwko dziecka: siad skrzyżny. Podajemy sobie ręce. Kolana dotykają się. Przeciągamy się raz w jedną, raz w drugą stronę.

        4. Mała miękka piłka lub woreczki z grochem lub balonik: podrzucamy i chwytamy, ale po każdym podrzucie robimy obrót: raz w lewo, raz w prawo.

        5. Siadamy. Na ustalony znak jak najszybciej podrywamy się z podłogi i klaszczemy.

        6. Dziecko stoi w rozkroku, ramiona uniesione w górę. Porusza ramionami kołysząc się na boki. Na hasło „bardzo silny wiatr” zatacza koło od góry do skłonu pogłębionego.

        7. Stajemy przodem do ściany. Odpychamy się i klaszczemy przed sobą. (12 powtórzeń).

        8. Mała miękka piłka lub woreczki z grochem lub balonik: podrzucamy i chwytamy, ale po każdym podrzucie robimy przysiad, łapiemy.

        9. Zamieniamy się w małe “Wróbelki” i podskakujemy (drobnymi podskokami) obunóż w miejscu i do przodu i do tyłu.

        10. Ćwiczenie uspokajające

        „Opadające liście”. W pozycji stojącej chwytamy stopą leżącą na podłodze chustę (serwetkę, chusteczkę), podrzucamy ją do góry i obserwujemy jej ruch podczas opadania, po czym odtwarzamy ten ruch własnym ciałem. Powtarzamy 3x.

         

        Zabawy ruchowe

        1. Leżymy przodem (na brzuchu) uginamy nogi w kolanach, chwytamy dłońmi za stopy, unosimy tułów i wykonujemy kołyskę. (7 razy do przodu i 7 do tyłu)

        2. Kręcimy skakanką (na takiej długości na jaką pozwalają nam domowe warunki) a dziecko próbuje ją przeskoczyć. W miarę nabywanej wprawy – kręcimy coraz szybciej.

        3. Małe kaczuszki – robimy przysiad, chwytamy się za kostki, nogi są w delikatnym rozkroku – maszerujemy do przodu, unosząc raz lewą raz prawą nogę. (dystans to około 10 metrów)

        4. Biegamy w różnych kierunkach w tempie podanym przez nas na dowolnym instrumencie. Na sygnał, czyli np. mocne uderzenie w instrument, zatrzymujemy się i wykonujemy okrężne ruchy ramionami, tzw. skrzydła wiatraka.

        5. Leżymy bokiem, podpieramy się na jednej ręce i obchodzimy nogami po obwodzie koła (jedno koło w jedną stronę, następnie zmieniamy rękę i zataczamy koło w drugą stronę).

        6. Ćwiczenie uspokajające

        „Niedźwiedź zasypia” – siadamy skuleni, głowa zbliżona do kolan – wydech. Następnie siadamy w  siadzie prostym, ramiona wznosimy w górę – wdech.

         

        Zabawy ruchowe

        1. Podskoki obunóż jak małe piłeczki. Tempo: wolno wolno wolno, szybko szybko szybko, wolno wolno wolno, szybko szybko szybko, wolno wolno wolno, szybko szybko szybko

        2. W klęku podparty wykonujemy na przemian „koci grzbiet”, następnie „plecy zapadnięte (wklęsłe)”. (około 8 powtórzeń)

        3. Zabawa w pchanie taczek. Trzymamy za kostki nasze dziecko, a ono próbuje chodzić na rękach do przodu, do tyłu, zmieniać kierunek. (+/- do przejścia 15 metrów)

        4. Marsz na czworaka w podporze przodem. (+/- do przejścia 20 metrów w różnych kierunkach)

        5. Szybki sprint w miejscu.

        6. Biegamy w tempie przez nas podanym np. na bębenku. Na hasło “Lis”  zajączki chowają się, czyli: przysiad podparty, głowa nisko opuszczona.

        7. Ćwiczenie uspokajające

        Marsz w wolnym tempie (możemy podać tempo na instrumencie: bębenku, tamburynie, cymbałkach, garnku, łyżkach itd.).

         


      • ZABAWY RUCHOWE

        1. „Koty i kotki” – zabawa orientacyjno-porządkowa.

        Dziecko jest małym kokiem i porusza się na czworakach , na sygnał zmienia się w dużego kota, który wspina się po drzewach. Możecie również poprosić dziecko aby zamieniło się w kotka spacerującego po łące, na hasło „słoneczko” wyszło zadaniem dziecka jest zrobienie kociego grzbietu ( łokcie wyprostowane, głowa chowa się miedzy rękami)

        2. „Bocian i żabki” – zabawa ruchowa.

        Dziecko jest żabką a rodzic jest bocianem . Żabki skaczą po łące na sygnał – „ Bocian idzie”- osoba będąca bocianem próbuje złapać żabkę. Później następuje zamiana ról.

        3. „Ptaszki do gniazd” – zabawa ruchowa. 

        Do zabawy można użyć gazety lub sznurka. Dziecko- ptaszek- biega po pomieszczeniu na dany sygnał wskakuje do pętli lub na gazetę – czyli do gniazda.

        4. „ Idziemy do lasu ” – zabawa orientacyjno – porządkowa, dziecko maszeruje a na dany dźwięk ( możecie klasnąć, tupnąć lub wypowiedzieć jakieś wcześniej ustalone hasło) zatrzymuje się. Zabawę możecie również zmodyfikować i przeprowadzić ją włączając ulubioną muzykę dziecka.

        5. „ Zbieranie jagód ” – ćwiczenia dużych grup mięśniowych.

        Dziecko maszeruje wysoko podnosząc kolana, na hasło „zbieramy jagody” – kuca.

        ZABAWY RUCHOWE

         

        1. Kształtowanie u dzieci nawyku prawidłowej postawy. Reagowanie na sygnał prowadzącego.

        „Zabawy z chomikiem”- możecie uszyć własnego chomika( woreczek wypełniony np. ryżem) lub wziąć parę np. zwiniętych skarpetek.

        Dziecko, przy dowolnej muzyce, chodzi po wyznaczonej powierzchni, podrzuca „chomika”, chwyta w obie dłonie, przekłada z ręki do ręki wokół własnej osi. Następnie na hasło „głowa” układa „chomika” na głowie i chodzi tak, aby nie spadł na podłogę. Na hasło „zmiana” dziecko chodzi na palcach z „chomikiem” na głowie. Zabawa rozpoczyna się od nowa.

        2. Ćwiczenia koordynacji wzrokowo- ruchowej.

        Rzut do celu”

        Dziecko trzyma w ręku „chomika” i z pewnej odległości wrzuca woreczek do wiadra/ miski. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy zmieniając odległość oraz cel rzutu (tarcza, ściana, szarfa, itp).

        3. Rozwijanie motoryki dużej

         Ładunek”

        Dziecko siada na podłodze. Nogi w kolanach wyprostowane, stopy złączone. Dziecko wkłada „chomika” pomiędzy palce stóp jednej i drugiej nogi. Kładzie się na plecach, trzymając wyprostowane nogi w powietrzu, przy jednoczesny trzymaniu „chomika” między palcami stóp. Następnie z takiej pozycji kieruje „chomika” za głowę nie wypuszczając go i powraca ponownie do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy.

        4. Ćwiczenia rozwijające mięśnie stóp.

         „Chomik tu, chomik tam”

        Dziecko mając bose stopy, chwyta „chomika” palcami stóp jednej nogi i przekłada na wyznaczone miejsce. To samo ćwiczenie powtarza kilka razy. Następnie wykonuje zadanie drugą stopą.

        5. Ćwiczenia poprawiające szybkość, zwinność.

         Slalom z „chomikiem” 

        Układamy trasę, którą ma pokonać dziecko np. z poduszek. Dziecko pokonuje trasę z „chomikiem” na głowie lub między kolanami. Oprócz dawki ruchu dostarczamy dziecku mnóstwo śmiechu w pakiecie.

        6. Ćwiczenie kształtujące orientację przestrzenną.

        Gdzie jest „chomik”

        Pobawcie się w drużynowe ukrywanie i poszukiwanie „chomika” w mieszkaniu. Można wymyślać wskazówki, używać przyimków (nad, pod, obok) albo bawić się 

         

         


      • Ćwiczenia ruchowe

        1. Żabie skoki z obręczy do obręczy;

        2. Spacer z woreczkiem gimnastycznym na głowie – jeśli nie posiadacie niczego co mogłoby zastąpić woreczek możecie użyć zwykłej książki, z którą dziecko będzie maszerowało.

        3. „Rzut do celu” – ćwiczenia kształtujące celność. Ustawcie kosz i poproście aby dziecko z wyznaczonej przez Was linii spróbowało rzucić kulką (zgnieciona gazeta lub kartka) tak oaby trafić do kosza.

        4. “Spacer po wąskiej ścieżce” za K. Wlaźnik: ustawiając stopę za stopą spacerujemy wzdłuż skakanki, próbując nie spaść na ziemie. Nie macie skakanek możecie wykorzystać brzeg dywanu. Poproście aby dziecko spróbowało przejść po nim tak.

        5. "Bociany chodzą po łące"- zabawa z elementem równowagi. Chód z wysokim unoszeniem kolan. Co jakiś czas dzieci- bociany, zatrzymują się i stają na jednej nodze, rozkładając szeroko ramiona.

        6. "Zajączki"-zabawa z elementem podskoku. Podskoki raz na jednej, raz na drugiej nodze. Po serii podskoków zajączki zatrzymują się i nasłuchują- dłonie przy uszach- skręty w jedną i w drugą stronę.

        7. „Wypatrujemy wiosny przez lornetkę"- ćwiczenia mięśni grzbietu . Dzieci leżą na brzuchu, łokcie mają oparte o podłogę, dłonie zwinięte przy oczach naśladują lornetkę. Co pewien czas dzieci wznoszą łokcie.

        8. "Mucha na suficie"- ćwiczenia mięśni brzucha. W leżeniu na brzuchu poruszanie uniesionymi w górę rękami i nogami- naśladowanie poruszającej się muchy.

         

        Zajęcia ruchowe

        1. „Kółko małe, kółko duże”                                                                                                

         Kółko małe, kółko duże,
        Rysujemy palcem w powietrzu małe i duże koło
        Ręce w dole, ręce w górze,
        Ręce w dół i w górę
        Najpierw w prawo, potem w lewo,
        Przechylamy w prawo i lewo
        Tak się buja w lesie drzewo.
        Bujamy na boki.
                                                                                                                                 

         2. „Trójkąt, kwadrat, serce, koło”                                                                                                    

        Trójkąt, kwadrat, serce, koło
        Rysujemy każdą z figury palcami w powietrzu
        Dziś w przedszkolu jest wesoło
        Rysujemy palcami uśmiech na twarzy
        Serce duże, serce małe
        Rysujemy w powietrzu serduszka
        Już wesołe koło całe.
        Robiły „płotek” – rozkładamy ręce szeroko na boki, tak, że krzyżują się między dziećmi.
                          

        3. „Ręce w górę, ręce w bok”                                                                                                                  

         Ręce w górę, ręce w bok,
        Ręce w górę i w bok
        Klaśnij, tupnij i zrób skok.
        Klaśnięcie, tupnięcie, wyskok
        Ręce w dole, ręce w górze,
        Ręce w dół i w górę
        Palec idzie już na buzie.
        Kierujemy palec na buzie
        .                                                                                                       

         4. „Czy słońce świeci                                                                                                                           

        Czy słońce świeci,
        Słoneczko w górze
        czy deszczyk pada,
        Spadające kropelki
        Ty się uśmiechaj,
        Rysujemy dwoma palcami uśmiech na twarzy
        to nasza rada!
        Pokazujemy dłońmi na siebie
        Raz, dwa, trzy,
        Klaszczemy trzy razy
        Wesołą minkę pokaż…
        Ty!
        Wybrana osoba wskazuje jedną z osób z koła.
                                                                                                 

         5. „Głowa, ramiona, kolana, pięty”                                                                                                    

        Głowa, ramiona, kolana, pięty,
        Pokazujemy kolejno
        Nos do góry, brzuch wciągnięty,
        Pokazujemy kolejno
        Przysiad, wyskok, obrót w koło,
        Pokazujemy zgodnie z opisem
        Już każdemu jest wesoło.
        Rysujemy uśmiech dwoma palcami.

         

        Zabawy ruchowe

         

        1. „Co narysowałem?” – rysujemy zakrętką butelki (trzymaną przez palce stóp) figury lub kształty. Zadaniem drugiej osoby jest odgadnąć co zostało zapisane/narysowane

        2. „Podaj butelkę!” – turlanie stopami butelki  do siebie

        3. „Porządki” – wrzucanie do butelki palcami stóp papierowych kulek, które zostały wcześniej pogniecione stopami.

        4. „Grzechotka” – butelka wypełniona kaszą lub ryżem jest trzymana przez palce stóp, zadaniem dziecka jest potrząsanie butelką „grzechotką” w dowolnym rytmie, rytm może naśladować druga osoba.

        5. „Grzechotka nr 2”– jak wyżej, z tą różnicą, że butelkę trzymają ręce w leżeniu na brzuchu (łokcie w górze)

        6. Kółka – leżymy na brzuchu, rodzic trzyma butelkę w wyprostowanych rękach, dziecko obiema rękami (łokcie uniesione) wrzuca na butelkę np. związane w pętlę sznurówki

        7. „Złap mnie”  – rodzic trzyma butelkę na wyprostowanych rękach. Dziecko czołga się do butelki, by np. nakleić na niej naklejkę lub ją przewrócić w określonym czasie (rodzic liczy np. do 8, 10 ),możecie również użyć stopera do odmierzania czasu.

         

      •  

         

        ĆWICZENIA RUCHOWE

        ĆWICZYMY RAZEM

        1. „ŁAP”- Stańcie naprzeciwko siebie w odległości ok. 1 m. W ręce jedna z osób trzyma zwiniętą szarfę ( chustkę, szalik), chwyta ją obydwiema rękami, odwraca się tyłem i rzuca ją do osoby z pary. Po złapaniu szarfy, druga osoba tak samo wykonuje ćwiczenie.

        2. „DO KOSZA”- Usiądźcie po turecku naprzeciwko siebie w odległości ok. 1 m. Jedna osoba z pary trzyma w ręku np. mała piłeczkę, szarfę zwiniętą, zadaniem drugiej z osoby jest zrobienie z rak „kosza”. Zadaniem osoby, która ma w ręku szarfę jest trafić do „kosza”. Rzucamy np. po 10 razy, potem następuje zmiana. Wygrywa osoba ta, która jak najwięcej trafi do kosza.

        3. „TANIEC”- Włączcie muzykę. Stańcie naprzeciwko siebie pomiędzy siebie włóżcie piłkę i przytrzymujcie ją brzuchami, tak aby nie upadła. Poruszajcie się spokojnie po pokoju, na sygnał rodzica np. ukucnijcie, stańcie na jednej nodze, podnieście obie ręce do góry. Wykonujcie zadania tak, aby piłka nie spadła.

        4. „HOP DO GÓRY”- Dziecko trzyma w ręce piłkę. Na sygnał rodzica dziecko podrzuca piłkę do góry, gdy ja złapie robi przysiad, ponownie się prostuje. Kilkukrotnie powtarza ćwiczenie.

        5. „ODDYCHAMY” –Usiądźcie wygodnie na podłodze, np. po turecku lub połóżcie się. Prawą dłoń kładziemy na brzuchu, tak, by mały palec znajdował się powyżej pępka Oddychamy głęboko przez nos starając się by prawa dłoń unosiła się. Powietrze wydychamy przez usta ułożone tak, jak w przypadku gwizdania. Ćwiczenie wykonujemy kilka razy.  

        Ćwiczenia ruchowe

        POĆWICZMY RAZEM


        1. „ZAKRYJ OCZY”- Do zabawy potrzebne są dwie osoby. Dziecko zakłada chustkę na oczy- jest konikiem, a rodzic staje za nim, przekłada mu np. szalik przez pas, trzymając za szal stara się doprowadzić konika do wyznaczonego celu. Utrudnić zabawę Można stawiając na podłodze jakieś  przeszkody.  

        2. „PRZECISKANIE SIĘ  PRZEZ SZPARĘ” - Rodzic np. w pokoju ustala start oraz metę. Na mecie układamy hula hop(jeśli nie posiadamy hula hop to można ułożyć w kształt koła np. szalik). Zadaniem dziecka jest jak najszybciej dobiec na metę i przeciągnąć szarfę przez siebie od góry do dołu, następnym razem przełożyć szarfę od dołu do góry i jak najszybciej wrócić na start.

        3. „JAK NAJWYŻEJ” – połóżcie się wraz z dzieckiem naprzeciwko siebie .W dłoniach trzymajcie szarfę(jak nie macie szarfy to może być szalik, chustka związana), którą jednocześnie jak najwyżej podnoście. Nie można przy tym ćwiczeniu uginać łokci.

        4. „KTO SILNIEJSZY?”- Dziecko wraz z rodzicem siedzą naprzeciwko siebie, wasze stopy się stykają. Trzymając szarfę, przeciągamy ją raz na jedna stronę raz na drugą, tak aby nogi były cały czas wyprostowane.

        5. „ĆWICZENIE ODDECHOWE”- Rodzic wraz z dzieckiem leżą na brzuchu naprzeciwko siebie w odległości ok. 1 m. Pomiędzy nimi znajduje się malutka piłeczka(najlepiej gdyby to była piłka do ping-ponga), na zmianę próbują dmuchać w piłkę, tak aby poturlała się do osoby, która znajduje się naprzeciwko.

         

        Ćwiczenia ruchowe

        ĆWICZENIA Z RODZICAMI
         

        1. „KTÓRA STOPA SILNIEJSZA?” – usiądźcie z dzieckiem naprzeciwko siebie z nogami wyprostowanymi, stopy powinny się stykać. Stopka łapie w paluszki szarfę (jeśli jej nie posiadacie, może to być np. cieniutki szalik lub związana chusta) , rodzic i dziecko próbują „szarfę” stopami przeciągnąć na swoją stronę.

        2. „CHODNICZEK”- Ułóżcie chustki lub szaliki w pokoju w równych odległościach. Zadaniem dziecka jest przeskakiwanie z jednej szarfy do drugiej. Za każdym razem dla urozmaicenia zabawy, można zmieniać ustawienie szarf.

        3. „PODAJ MI SZARFĘ”- ustawcie się plecami do siebie, w ręku jedna osoba trzyma szalik. Zadaniem ćwiczących jest skręt tułowia raz w jedną raz w druga stronę , podając sobie szarfę.

        4. „PODAJ MI SZARFĘ”- dziecko wraz z rodzicem ustawiają się plecami do siebie, w ręku jedna osoba trzyma szalik. Zadaniem ćwiczących jest podać szarfę górą i oddać ją dołem. Ćwiczenie powtarzamy kilkukrotnie.

        5. „NIE POZWÓL MU UPAŚĆ”- dziecko bierze piórko( gdy, go nie posiadamy to może być np. listek albo coś bardzo lekkiego), podrzuca, go do góry i dmucha w niego, tak, aby nie spadł na ziemie.

         

        Ćwiczenia ruchowe z wykorzystaniem chust

         

        1. Ćwiczenie równowagi: Dziecko stoi na jednej nodze, drugą ma zgiętą w kolanie pod kątem prostym, unosi ją w górę. Na polecenie przewiesza szarfę przez kolano nogi wzniesionej i przenosi ramiona w bok- wytrzymuje przez moment pozycję równoważną. Następnie zabiera szarfę (zawsze trzyma ją za końce oburącz) i opuszcza nogi w dół do postawy. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy stojąc na lewej i na prawej nodze.

         

        2. Zabawa bieżna: Jaskółki. Chusty rozłożone w kółeczku leżą na podłodze. W kółku – gniazdku stoi dziecko – jaskółka. Na sygnał jaskółka wylatuje z gniazda, krąży w różnych kierunkach, a na zawołanie „Burza!” – wraca do swojego gniazda.

         

        3. Ćwiczenie tułowia – skręty: Siad klęczny (na piętach), chusta w dole rozłożona we wstążkę, trzymana oburącz za końce. Na polecenie dziecko prostuje się (przechodzi do klęku, z równoczesnym skrętem tułowia w lewo), ręce wraz z szarfą wzniesione w górę. Następnie powrót do pozycji wyjściowej (siadu klęcznego). Skręty tułowia wykonujemy w lewą i w prawą stronę, na zmianę.

         

        4. Ćwiczenie wyprostne: Wycieranie się ręcznikiem. Dziecko stoi w rozkroku i trzyma chustę oburącz za końce. Z lekkim pochyleniem w przód naśladuje wycieranie pleców ręcznikiem z jednej i z drugiej strony, trzymając chustę jedną ręką nad barkiem, drugą za plecami.

         

        5. Ćwiczenie tułowia – skłony boczne: Rozkrok- chusta w lewej ręce, skłon tułowia w lewo i dotknięcie chustą podłogi, następnie wyprost. Ćwiczenie powtarzamy 4 razy w lewą stronę, przekładamy chustę do prawej ręki i skłaniamy się 4 razy w prawo.

         

        6. Skoki: Skok przez chustę. Ułóżcie szarfy we wstążeczki, na polecenie HOP dziecko przeskakuje przez wstążeczkę przodem i tyłem.

         

        7. Ćwiczenie stóp: Fastrygowanie. Chusty ułożone jak w ćwiczeniu poprzednim. Dziecko staje przy końcu chusty i stawia na niej stopę. Następnie dziecko zbiera chustę palcami stopy ściągając ją pod piętę (fastrygują materiał). Ćwiczymy lewą i prawą stopą.

         


      • Ćwiczenia ruchowe

        - Marsz i bieg przy ulubionej piosence w różnych kierunkach po pokoju, na mocne klaśnięcie, dziecko zatrzymuje się w miejscu i wykonuje 5 przysiadów.
        - Zabawa „ Jadą rowerki”- dziecko biega w różnych kierunkach z wysokim unoszeniem kolan, ręce na wysokości tułowia, naśladują trzymanie kierownicy.
        - Ćwiczenia ramion „Jak kręcą się koła roweru?”
        Rozkrok, zataczanie rękami kół. Ręce poruszają się do przodu i w górę, w dół i do tyłu.
        - Ćwiczenia nóg „Jedziemy na rowerku pod górę”
        Dziecko leży na plecach, unosi nogi poziomo nad podłogę i kręcą powoli nogami jakby jechały rowerem pod górę.
        - Zabawa „Czerwone światło” – przygotujcie czerwone krążki.
        Swobodny bieg po pokoju , gdy rodzic podnosi czerwony krążek dziecko zatrzymuje się w miejscu.
        - Ćwiczenia dużych grup mięśniowych „ Zrywamy kwiatki”.
        Dziecko spaceruje, co kilka kroków pochyla się, zbierając kwiatki rosnące na łące, siada z nóżkami na kokardkę i kierując rękę do czoła rozgląda się wokół siebie.
        - Ćwiczenia ramion – „Wiatr porusza gałęziami drzew”
        Dziecko stoi w małym rozkroku, ramiona ma wzniesione do góry, następnie opuszcza je w dół, poruszając równocześnie dłońmi i palcami.
        - Podskoki – „Zrywamy owoce”
        Dziecko podskakuje obunóż w miejscu, z kilkakrotnym wyskokiem w górę.

         

         

        ZESTAW ĆWICZEŃ GIMNASTYCZNYCH - METODA R. LABANA

         

        Wyczucie własnego ciała

        - „Powitanie wiosny" - marsz przy akompaniamencie muzyki, na przerwę w muzyce dziecko wykonuje piękny ukłon.

        - „Leśne skrzaty" – swobodny taniec przy muzyce, na przerwę w muzyce dziecko zatrzymuje się w bezruchu dotykając jedną częścią ciała drugiej np.: łokieć do kolana itp.             

        - „Bączki” - w małym rozkroku okrężny ruch bioder.

        Wyczucie ciężaru i czasu

        - „Uwaga pszczoły” - wybierzcie się do wiosennego lasu podpatrzeć pszczoły czy obudziły się ze snu zimowego. Początkowo podkradajcie się wolno i ostroż­nie, a gdy pszczoły zaczną szybko fruwać, uciekajcie szybko, opędzając się od nich rękami i podskakując jak najwyżej.

        - „Robimy wiosenne porządki” – spróbujcie naśladować przenoszenie wyimaginowanych kamieni na miej­sce, a w czasie krótkich przerw zupełne rozluźniajcie swoje ciało.

        - „Zwierzątka” – spróbujcie naśladować sposób poruszania się zwierzątek, jak skacze po lesie zajączek? jak skrada się wilk? jak tupią jeżyki? jak stuka dzięcioł? jak pływa rybka? jak fruwa motyl?

        Wyczucie przestrzeni

        - „Złap motyla”- podskok w miejscu jak najwyżej, aby złapać motyla.

        Rozwijanie wyczucia płynności ruchów i ciężaru dała w przestrzeni i czasie

        - „Zajączki” – przy ulubionej muzyce swobodne poruszanie się po pokoju. Na przerwę w muzyce dzie­cko zatrzymuje się w całkowitym bezruchu.

        - „W lesie”- poproście aby dziecko spróbowało chodząc naśladować przedzieranie się w gąszczu drzew i krzaków.

         


      • Ćwiczenia ruchowe

         

        1.Dziecko biega po pokoju naśladując bieg konika - wysoko unosi kolana. Na sygnał rodzica próbuje w taki sam sposób biec do tyłu.

        2. Ćwiczenia kształtujące równowagę. Stanie na jednej nodze - dziecko naśladować, jak koń grzebie nogą w piasku.

        3. Z przysiadu podpartego dziecko wyskakuje do góry, prostuje sylwetkę, wysoko unosi ręce.

        4.Dziecko stoi na jednej nodze, a drugą próbuje rysować w powietrzu kółeczka.

        5. Podskoki obunóż w różnych kierunkach. Poproście aby dziecko próbowało mieć złączone nóżki.

        6. Ustawcie się tyłem do siebie. Wykonujcie skłony w bok, do przodu i do tyłu, nie odrywając od siebie pleców

        7. Zabawa z elementami czworakowania. Do krasnala przybiegł zajączek.
        Dziecko naśladuje skoki zajączka (całe dłonie oparte przed sobą na podłodze, dociąganie nóg do rąk). Podczas odpoczynku – siad skrzyżny ( nóżki na kokardkę),rączki na zmianę przykładane do jednego i do drugiego ucha, łokcie ułożone szeroko. Zajączek nasłuchują czy nikt nie wchodzi do ogródka.

        8. Dziecko biega swobodnie po pokoju. Na hasło: Kręcą się wiatraczki – zatrzymuje się, staje w małym rozkroku, rozkłada szeroko ramiona i obraca się w jedną, potem w drugą stronę

         

        Ćwiczenia ruchowe - ćwiczenia z wykorzystaniem butelek.

        1. Zabawa ożywiająca „Figurki”

        Swobodny bieg w różnych kierunkach w rytmie ulubionej muzyki, przekładanie butelki z ręki do ręki z przodu, z tyłu, ruchem okrężnym wokół siebie.
        Na hasło „Figurki” dziecko zatrzymuje się w fantazyjnej pozycji (pozostaje chwilkę bez ruchu)

        2.Ćwiczenia rąk, nóg i tułowia:
        - podrzucanie butelki w marszu i w biegu.

        - w marszu dotykanie kolanem butelki trzymanej z przodu oburącz
        - w siadzie skrzyżnym butelka poziomo na głowie przytrzymana palcami rąk, skręty tułowia w prawo i w lewo a następnie wznos butelki w górę i skłon tułowia w przód

        - w staniu, w rozkroku rysowanie butelka ósemek wokół nóg
        - przeskoki przez leżące butelki ( przodem, tyłem, bokiem)

        - w leżeniu tyłem, butelka między stopami, przeniesienie nóg za głowę i dotknięcie butelką podłogi
        - w leżeniu przodem czoło na butelce- skłon tułowia w tył (butelka cały czas przy czole, przytrzymywana palcami rąk, łokcie w bok ułożone szeroko) następnie powrót do leżenia.

        3. Rodzic wyklaskuje rytm, dziecko po wysłuchaniu  powtarza go wystukując ten sam rytm butelką o podłogę

        4. Marsz we wspięciu na palce z butelką na głowie w położeniu poziomym, przytrzymywaną palcami rąk. Unoszenie rąk z butelką w górę- wdech, opuszczanie na głowę- wydech.

         

         

        Ćwiczenia ruchowe

         

        1. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych „Czy pokażesz”

        Dziecko maszeruje po pokoju j. Na hasło  „pokaż rękami stopy, głowę, kolana, barki, ziemię, chmury itd.” - dzieci wskazują to, o czym mówi rodzic.

        2. Zabawa z elementem czworakowania  „Szukamy misia Zysia”.

        Dziecko czworakuje po sali szukając misia, który się zgubił. Na sygnał prostuje się podnosząc ręce wysoko – misiu znalazł się.

        3. Ćwiczenia tułowia „Zepsuty pajacyk”.

        Dziecko stoi w lekkim rozkroku, ręce wyprostowane, uniesione nad głową. Na sygnał kolejno opuszcza ręce, głowę, wykonuje skłony tułowia w przód (pogłębiają wolno) - pajacyk zepsuł się. Odpoczynek w siadzie skrzyżnym.

        4. Ćwiczenia dużych grup mięśniowych.

        Rozsypka, kto jest najwyższy – wspięcie, ręce w górze; kto jest najniższy – przysiad, ręce wsparte na podłodze, kto jest najgrubszy – rozkrok, ręce w bok i lekki skłon w przód. Wytrzymać w tej pozycji ok.10 sekund.

        5.Ćwiczenie tułowia – skręty Pokaż sufit

        Klęk podparty, lewa ręka nad głową – wskazanie ręką sufitu (wzrok kierować za rękę, a następnie powrót do klęku podpartego. Skręty tułowia wykonujemy za lewą i prawą ręką.

        6. Ćwiczenia równowagi Czoło pozdrawia kolano

        W staniu jednonóż chwyt rękami kolana nogi prawej i dotknięcie go czołem. Ćwiczenie powtarzamy dotykając czołem kolana nogi lewej.

         


      • Ćwiczenia gimnastyczne

        1. „ Zajączki” – dziecko zamienia się w zajączka i kica po całym pokoju, na sygnał „zajączek śpi” zatrzymuje się i zwija w małą kuleczkę, głowa schowana między rękami.

        2.  „ Zrób tyle, ile…” – zabawa orientacyjno-porządkowa z elementem liczenia. Przygotujcie 2 kartki, na jednej narysujcie 1 kwiatek, na drugiej 2 kwiatki. Dziecko maszeruje po pokoju wysoko unosząc kolana ,na Wasz sygnał zatrzymuje się ,a Wy podnosicie odpowiednią ilustracje do góry i prosicie żeby dziecko wykonało tyle np. pajacyków, podskoków lub przysiadów ile jest elementów na obrazku.

        3. „ Kwiatki rosną” – dziecko znajduje się w przysiadzie, na hasło kwiatek rośnie zaczyna bardzo powoli podnosić się do góry aż do wspięcia na palce. Następnie tak samo wolno wraca do pozycji wyjściowej.

        4. Zabawa kształtująca zręczność z wykorzystaniem apaszek. Zwiążcie apaszkę tak żeby tworzyła koło. Rozłóżcie ją na podłodze. Włączcie muzykę i poproście aby dziecko delikatnie na paluszkach biegało po pokoju. Na przerwę w muzyce jego zadaniem będzie wskoczyć do koła utworzonego z apaszki i przejść przez nią od dołu do góry, a następnie ułożyć w takiej pozycji jak była na początku. Ćwiczenie powtarzamy 3 razy i następuje zmiana, na przerwę w muzyce dziecko podchodzi do apaszki i przekłada ją przez siebie od góry na dół na koniec układając z niej koło.

        5. „ Łapiemy kolory” – zabawa orientacyjno-porządkowa – dziecko tańczy w rytm swojej ulubionej muzyki. Na przerwę podajecie głośno nazwę jakiegoś koloru. Zadaniem dziecka jest odnaleźć ten kolor w mieszkaniu i dotknąć go.

        Ćwiczenia gimnastyczne

        1. „ Dawno, dawno temu” – dziecko zamienia się w dinozaura i maszeruje po pokoju, na sygnał np. Wasze klaśnięcie w dłonie, zamienia się w skamielinę czyli staje bez ruchu i chwilkę wytrzymuje. Jeśli w tym czasie poruszy się musi wykonać 5 podskoków.

        2. „ Kotki w przedszkolu „ – zabawa z elementem czworakowania, dziecko kładzie się na dywanie zwinięte w kuleczkę i udaje, że śpi .Na sygnał kotek wstaje i maszeruje po pokoju z wysoko uniesionym grzbietem.

        3. „Spacer królewny i królewicz „ – poproście dziecko aby przyjęło pozycje na czworakach, połóżcie na jego plecach książkę i poproście aby przemieszczało się w tej pozycji po pokoju,  jego zadaniem jest chodzić tak aby książka nie spadła z pleców.

        4. To samo ćwiczenie wykonajcie ale w pozycji stojącej .Poproście aby dziecko stanęło na baczność, nogi złączone, ręce wzdłuż tułowia, plecy wyprostowane. Połóżcie przedmiot na głowie dziecka i poproście aby przeszło wzdłuż pokoju w taki sposób żeby nie spadł na podłogę.

        5. „ Gwiazdki” – zabawa z elementem skoku. Rozłóżcie po pokoju w jednej linii różne miękkie przedmioty, poproście aby dziecko zamieniło się spadającą gwiazdkę. Jego zadaniem będzie przeskakiwać obunóż nad ułożonymi przedmiotami.

        Ćwiczenia gimnastyczne

        1. „Baloniki”- napompujcie dziecku balonik, na Wasz sygnał dziecko będzie miało za zadanie odbijać balonik po całym pokoju – raz jedną, raz drugą rączką – tak aby nie upadł na podłogę.

        2. Zabawa organizacyjno-porządkowa – dziecko podbija balonik obiema rękami, na sygnał „ balonik wylądował” łapie go w dwie ręce i robi przysiad.

        3. „ Lekkie baloniki” – zabawa z elementem skoku. Dziecko podbija balonik oburącz do góry, a następnie podskakują aby go złapać.

        4. „ Balonowa głowa” – zabawa z elementem czworakowania. Dziecko w pozycji na czworakach stara się toczyć balonik głową.

        5. „ Nie uciekaj „ – zabawa z elementem biegu .Dziecko odbija balonik w gorę przed siebie, a następnie podbiega i próbuje go złapać.

        6. „ Zmęczone baloniki „ – zabawa uspokajająca. Dziecko kładzie się na plecach. Balonik trzyma przed twarzą. Wciąga powietrze nosem i wypuszcza ustami – puszcza balonik i dmucha tak aby ten uniósł się do góry.

      • Ćwiczenia ruchowe

        Ćwiczenia z wykorzystaniem kocyków

        1. Dziecko staje na kocyku ze złączonymi nogami i rękoma ułożonymi w „skrzydełka”. Przez szybkie ruchy tułowia w prawo i w lewo przesuwają się po podłodze w różnych kierunkach – wykonują taniec na kocyku. Możecie do tego zadania wykorzystać ulubioną piosenkę swojego dziecka.

        2. Ustawcie się z dzieckiem po przeciwnych stronach kocyka, który jest rozłożony na podłodze. Spróbujcie chwycić brzegi kocyka palcami stóp i ułożyć z kocyka kopertę, a następnie dokładnie w ten sam sposób spróbujcie go rozłożyć.

        3. Dziecko siada na kocyku z ugiętymi nogami. Stopy ustawione są poza kocykiem oparte o podłogę. Odpychając się nogami od podłogi dziecko próbuje ślizgać się na kocyku. Dla urozmaicenia możecie poprosić aby dziecko odpychało się raz prawą raz lewą nogą lub złączonymi nogami.

        4. Połóżcie się na kocykach na brzuchach przodem do siebie i złapcie się za ręce. Uginając ręce w łokciach przyciągajcie się do siebie (aż do złączenia się głowami),a następnie prostując ręce w łokciach odsuwajcie się od siebie aż do wyprostu rąk.

         

        Ćwiczenia ruchowe

        W dniu dzisiejszym do ćwiczeń wykorzystamy piłki

        1. Ustawcie się z dzieckiem naprzeciwko siebie w odległości ok.1,5 metra. Poproście aby dziecko położyło się na brzuchu, trzymając piłkę w dłoniach przed głową, następnie niech uniesie łokcie nad podłogę i odepchnięciem toczy do Was piłkę. Ćwiczenie powtarzamy 5 razy i następuje zamiana ról.

        2. Ułóżcie na podłodze bramkę, może ona być ustawiona z dowolnie wybranych przedmiotów. Dziecko kładzie się na brzuchu trzymając piłkę w dłoniach przed głową. Dziecko unosi łokcie nad podłogę i próbuje wtoczyć piłkę do bramki.

        3. Usiądźcie plecami do siebie w odległości ok.0,5 metra. Weźcie piłkę w ręce, wykonujcie jednocześnie z dzieckiem skręt tułowia ( jedna osoba w prawo, druga w lewo) z jednoczesnym przekazaniem piłki. Następnie wykonajcie skręt tułowia w przeciwną stronę z ponownym przekazaniem piłki.

        4. Stańcie tyłem do siebie w odległości ok. 0,5 m w rozkroku. Poproście dziecko aby wzięło piłkę w ręce , uniosło ręce w górę i przekazało Wam piłkę , następnie wykonuje skłon tułowia w przód jednocześnie przekazując piłkę miedzy nogami.

        https://www.youtube.com/watch?v=EuCip5y1464&list=PLt3FJASYjFdZHGrQHchgQekf2a1GgeAy0

        Ćwiczenia ruchowe

        Do tych ćwiczeń możecie Państwo wykorzystać apaszki, szaliki, kominy to czym dysponujecie aktualnie w warunkach domowych

        1. Ćwiczenia dużych grup mięśniowych – dziecko staje i chwyta apaszkę lub szalik za oba końce, a następnie pochylając tułów, przechodzi przez szalik noga za nogą w przód i w tył. Później prostuje się, wyciągają ręce z szalikiem wysoko nad głowę. Powtarza ćwiczenie kilka razy.

        2. Ćwiczenie kształtujące tułowia w płaszczyźnie czołowej (skłony boczne) – dziecko przyjmuje pozycję siadu skrzyżnego, trzyma oburącz apaszkę, plecy są wyprostowane. Na sygnał unosi ręce w górę i wykonuje skłon tułowia w lewą stronę z pogłębieniem do dwóch, a następnie w prawą stronę.

        3. Ćwiczenie tułowia (skrętoskłony) – dziecko siedzi w siadzie prostym rozkrocznym. W obu rękach trzymają szalik złożony na pół. Wykonuje skłon w przód ze skrętem tułowia na zmianę do prawej i do lewej nogi.

        4. Ćwiczenie stóp – dziecko siada na podłodze. Kładzie przed sobą cienką apaszkę, a następnie chwyta ją palcami lewej i prawej stopy na zmianę i unosi ją, podejmuje próby machania nią we wszystkie strony i kreślenia w powietrzu wzorów.

        https://www.youtube.com/watch?v=EuCip5y1464&list=PLt3FJASYjFdZHGrQHchgQekf2a1GgeAy0

        https://www.youtube.com/watch?v=30BVfTvlsrE

      •  

        Witam

        Oto nowe propozycje dla Rodziców i Dzieci

        Ćwiczenia ruchowe

        1. Zabawa orientacyjno-porządkowa

        Wyklaskujcie rytm i poproście aby dziecko w tym rytmie przeskakiwało z nogi na nogę. Kiedy zapadnie cisza zadaniem dziecka jest usiąść w siadzie skrzyżnym ( nóżki na kokardkę) i pozostać bez ruchu przez kilka sekund. Na hasło „baczność” wstaje i staje na baczność.

        2. Ćwiczenia dużych grup mięśniowych – dziecko na hasło „maluszek” porusza się na lekko ugiętych nogach z wyprostowanym tułowiem. Na hasło „starszak” maszeruje swobodnie unosząc wysoko kolana.

        3. Zabaw z elementem czworakowania – dziecko porusza się w pozycji na czworakach. Na hasło „chrabąszcze” przechodzi do leżenia na plecach jednocześnie poruszając rękami i nogami w powietrzu.

        4. Dziecko maszeruje po pokoju, na hasło „stop” przenosi rączki na boki i próbuje stanąć na jednej nodze.

        5. Troszkę gimnastyki przy muzyce

        https://www.youtube.com/watch?v=351fw50UOn8

         

        1. Szukamy wiosny - zabawa orientacyjno - porządkowa

        Dziecko swobodnie maszeruje po pokoju. Na hasło "Szukamy Wiosny" dziecko zatrzymuje się, robi"daszek" nad oczami i spogląda w różne strony. Do tej zabawy możecie Państwo wykorzystać np. ulubioną piosenkę dziecka. Analogicznie w czasie kiedy gra muzyka, dziecko swobodnie maszeruje, na przerwę w muzyce zatrzymuje się i szuka „Wiosny”

        2. Czytajcie dziecku wiersz i ćwiczcie razem z nim -  zabawa ilustracyjna

        Raz i dwa, raz i dwa 

        Dziecko maszeruje w dowolnych kierunkach

         

        Wiatr piosenkę skoczną gra.

        zatrzymujemy się w lekkim rozkroku i kołyszemy rękami w dowolnych kierunkach

        tra la lalala

         

        Podskakuje lekko w górę.

        podskoki obunóż jakby dziecko chciało złapać chmurkę

         

        W przód i w tył, a teraz w bok

        podskoki w przód, tył, na boki 

        wszyscy wykonują skoki

         

        3. Jazda na konikach – wyklaskujcie rytm

        Dzieci miarowo, zgodnie z uderzeniami przeskakują z nogi na nogę.

        4. Swobodny marsz w pozycji pochyłej z mocnym wymachem rąk.

         

         

        Listonosz

        Bożena Forma

         

        - Listonosz wkłada listy do swojej torby - siad na piętach, naśladowanie wkładania listów do torby.

         

        - Listonosz idzie od domu do domu, niesie ludziom listy - marsz po pokoju.

         

        - Zatrzymuje się na przejściu. Spogląda w lewo, w prawo, jeszcze raz w lewo - stanie, spoglądanie raz w jedną, raz w drugą stronę.

         

        - Wchodzi do klatki i po schodach idzie do góry - naśladowanie wchodzenia po schodach.

         

        - Dzwoni do drzwi - "drrr, drrr" naśladowanie dźwięku dzwonka.

         

        - Podaje pocztę i schodzi po schodach - naśladowanie schodzenia po schodach.

         

        - Dalej chodzi od domu do domu roznosząc listy, kartki, telegramy - ponowny marsz.

         

        - Bardzo się zmęczył, niósł ciężką torbę, rozbolały go plecy i nogi - w pozycji stojącej wykonywanie skłonów w tył, w przód, na boki. Ręce oparte na biodrach.

         

        Proszę poćwiczcie razem z dzieckiem dzięki temu nauczy się prawidłowo odwzorować ruchy.

         

        Co robią dzieci w przedszkolu

        Autor: Bożena Forma

        Dziecko zwrócone do rodzica

        - Nastał ranek. Idziemy do przedszkola - marsz w miejscu słuchając piosenki

        https://www.youtube.com/watch?v=ATBE-3Oz7ek

        - W drzwiach przedszkola wita nas pani - zatrzymanie, skinienie głową i powiedzenie "dzień dobry".

        - W szatni zdejmujemy buty, ściągamy kurtki, płaszczyki - naśladowanie ściągania obuwia, zdejmowania wierzchniego okrycia.

        - Wchodzimy do sali - marsz w dowolnych kierunkach.

        - Myjemy ręce - naśladowanie mycia rąk.

        - Jemy śniadanie - przejście do siadu, naśladowanie nabierania zupy mlecznej łyżką, picie z kubka.

        - Po śniadaniu pora na zabawę na dworze jest piękna pogoda zatem wychodzimy na plac zabaw. Skaczemy na skakankach, podrzucamy piłki obserwując jak wysoko lecą, a następnie jak spadają. Rzucamy piłkami jak najdalej. Odbijamy o chodnik. Podrzucamy klaszcząc w ręce - naśladowanie czynności, o których mowa.

        - Wracamy do przedszkola wąskim chodnikiem. Uważamy, żeby nie podeptać trawnika.

        - Znajdujemy się w sali. Jesteśmy zmęczeni, pora odpocząć - leżenie w dowolnie wybranej pozycji na dywanie.

         

        Ćwiczenia do wykonania w domu:

        - przekładanie dowolnego przyboru pod ugiętymi kolanami w trakcie leżenia na plecach;
        - ruchy naprzemienne nóg podczas leżenia na plecach: w górę, w dół, w lewo, w prawo;
        - odwracanie z pleców na brzuch, z boku na bok;
        -podskoki: jednonóż, obunóż;
        -skłony w przód i dotykanie palcami do podłogi.
        -skręty tułowia: w prawo, w lewo;
        -chodzenie stopami wzdłuż linii- możecie Państwo np. przykleić kawałek taśmy.

        • Zabawy do wykorzystania w domu

          1. Gdzie stoję - zabawa orientacyjno - porządkowa.
          Dziecko kładzie przed sobą kartkę. Wykonuje wydane przez rodzica polecenia "stajemy przed kartka", "stajemy z boku kartki", "stajemy za kartka", "stajemy na kartce".


          2. Odpoczynek - ćwiczenie oddechowe.
          Leżenie na plecach. Na brzuchach ułożone kartki lub inne lekkie przedmioty. Wciąganie powietrza nosem i wypuszczanie ustami. Przedmioty lekko unoszą się na brzuchu.


          3. Zabawa z przedmiotem( może być zwykła maskotka, kartka papieru lub inny przedmiot)- ćwiczenie koordynacji wzrokowo - ruchowej.
          Przejście do pozycji stojącej, nogi w lekkim rozkroku. Wyciąganie rąk przed siebie trzymając kartki. Dziecko naśladują ruchy rodzica: kartka w górę, w dół, nad głową, ruchy okrężne rąk trzymających kartkę, przekładanie kartki z ręki do ręki nad głową, za plecami, przed sobą, pod jedna noga, pod drugą nogą

           

          4.Zabawa z elementami rzutu: ,,Celuj szyszką”(w domu- rzucanie pluszakiem do celu, pudło lub zwykły plastikowy kosz). Wyznaczamy linie z której będziemy rzucać do celu, zaczynamy od małej odległości potem stopniowo ją zwiększamy.                          

                                                                                                          

          5.„Chodzimy po linie” – naklejamy na podłodze taśmę i prosimy dziecko aby spróbowało przejść tak aby z niej nie spaść


           6. Zabawa: ,,Znikający owoc”- szereg ustawionych owoców lub innych przedmiotów – (2,3,4,5 w zależności od wieku dziecka), dziecko się odwraca a Wy chowacie 1 owoc lub przedmiot, dziecko odgaduje, co zniknęło.       

                                                                             

          7. Zabawa: ,,Ile sylab się ukryło w nazwie”?- dzielenie nazw przedmiotów na sylaby (1 sylaba jedno klaśniecie w dłonie), przeliczanie( ile klaśnięć tyle sylab w wyrazie)     

            

          8. Zabawa twórcza: ,,Bajkowymyślacze”-rodzic rozpoczyna opowiadanie bajki, dziecko dodaj swoje elementy,  rodzic kontynuuje i tak na zmianę (z młodszymi dziećmi wykorzystujemy  pacynki, figurki zwierząt).     

           

                Zestaw ćwiczeń porannych
          1. Ćwiczenie orientacyjno- porządkowe i równowagi: Marsz w różnych kierunkach. Na
          sygnał stanąć na jednej nodze, druga noga wzniesiona i zgięta w tył.
          2. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Kto wyżej sięgnie. Wspięcie na palcach, ręce
          wzniesione w górę. Sięganie rękoma jak najwyżej, następnie przysiad ręce obejmują
          kolana, głowa nisko.
          3. Ćwiczenia tułowia – skręty – budzik. Siad skrzyżny, ramiona lekko ugięte z boków
          ciała, palce dotykają barków. Nakręcanie budzika – skręty tułowia w lewo w tył i w
          prawo w ty; budzik chodzi – dzieci kolejno podnoszą i opuszczają łokcie ugiętych
          ramionach wymawiając tik – tak
          K. Wlaźnik – „Wychowanie fizyczne w przedszkolu”  

           

          Ćwiczenia poranne zestaw


          1. Ćwiczenie tułowia: Skręty. Dzieci naśladują zbieranie kasztanów oraz rzuty prawą i lewą ręką na zmianę. Przećwiczyć rzut 3 razy lewą i 3 razy prawą ręką.

          2. Podskoki: Wróble. Podskoki obunóż w miejscu i po całej sali.

          3. Ćwiczenie uspokajające: Marsz zwykły i na palcach.

          4. Przywitanie: „Dzień dobry, dzieci! Podnieście ręce w przód, popatrzcie, czy są czyste". Rodzic wykonuje jednocześnie ruch, podnosi lekko ugięte ramiona w przód z dłońmi zwróconymi w górę.

          5. Ćwiczenie tułowia; Skłon w dół. „Teraz ukłońmy się sięgając rękami w dół do samej ziemi. Stańcie prosto".

          6. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych: „Pokażcie mi obydwiema rękami stopy, głowę, kolana, barki, ziemię, chmury itp.".

          7. Ćwiczenie równowagi: „Kto potrafi włożyć buciki nie siadając na ziemi?". Dzieci naśladują wkładanie bucików stojąc na jednej nodze, prawej i lewej na zmianę.

          8. Podskoki: „Kto podskoczy jak najwyżej i zaklaszcze w ręce?" Podskoki obunóż w miejscu, z klaśnięciem nad głową.

          9.Ćwiczenie równowagi: Marsz z wysokim unoszeniem kolan. Na polecenie zatrzymać się, stanąć na jednej nodze i oprzeć stopę nogi wolnej o kolano nogi postawnej.

          10. Ćwiczenie nóg: Mamusia przyprowadza dziecko do przedszkola. Dzieci dobierają się parami. Jedno z nich przysiada — jest dzieckiem, podaje rękę mamusi, z którą idzie do przedszkola. Po kilku krokach dzieci zamieniają się rolami. W czasie ćwiczenia należy zwrócić uwagę, żeby dzieci idące w przysiadzie miały proste plecy. Przy zmianie ról zmieniać również w chwycie ręce.

          11. Ćwiczenie tułowia — skłony w przód: Podaj mi ręce. Ustawienie parami tyłem do siebie w rozkroku w małej odległości od siebie. Dzieci skłaniają się do przodu i podają ręce współćwiczącemu przez okienko utworzone przez rozkrok. Następnie prostują się i klaszczą w ręce na wysokości oczu.
          należy zmienić role w grupach.

          12. Ćwiczenie nóg: Huśtawka. Dziecko z rodzicem stoją w parze, twarzami do siebie i podają sobie ręce wyprostowane w łokciach. Dziecko wykonuje przysiad, podnosi się i wykonuje w spięcie na palce.

          13. Czworakowanie: Dziecko z pary w siadzie skrzyżnym, rodzic obchodzi je na czworakach wokoło w jedną i w drugą stronę. Zmiana ról i zabawa trwa dalej.

          14. Podskoki: Szycie ściegiem za igłą. Lekkie, ciche podskoki obunóż w przód.

          15. Swobodny marsz dziecka zmęczonego i sprężysty, energiczny wypoczętego.

          16. Koncert
          Dziecko siedzi na podłodze, podparty z tyłu dłońmi. Nogi ma ugięte w kolanach. Unosi zgięte nogi i na hasło „bęben!” uderza (lekko!) piętami w podłogę, a na hasło „pianino!” „gra” po podłodze paluszkami stóp. Może wystukiwać rytm konkretnej piosenki, np. „Wlazł kotek…”.

          https://www.youtube.com/watch?v=oFIcur948JY
          17. Wyścig wielbłądów
          Dziecko chodzi na czworakach ale z wyprostowanymi nogami i wypiętą pupą, która wygląda jak wielbłądzi garb. Jeśli zwierzaków jest więcej (tak, tak, ty też możesz nim być!), można urządzić wielbłądzie wyścigi.
          18. Wyścig raków
          Dziecko podpiera się tyłem, unosząc biodra nad ziemię, i wędruje w tej pozycji. Będzie miał większą frajdę, jeśli ty także spróbujesz!
          19. Basen
          Dziecko leży na podłodze na brzuchu i „pływa” żabką (ale używa tylko rąk).
          20. Lustro
          Siadacie po turecku naprzeciwko siebie. Dziecko naśladuje wszystkie twoje ruchy („wkręcasz żarówki”, kiwasz na boki głową, rysujesz w powietrzu kółka rękami). A potem zmiana ról – ty naśladujesz malucha. Zabawę możecie sobie urozmaicić robieniem min: róbcie ryjek, uśmiechajcie się szeroko, wystawiajcie język itd. To świetne ćwiczenia mięśni twarzy – sprzyjają wymowie.
          21. Piłka
          Wcale nie nożna , dziecko w pozycji na czworakach uderza piłkę czołem i stara się nią trafić do bramki (można ją wyznaczyć za pomocą dowolnych przedmiotów)

           

           

           

          Proste ćwiczenia kształtujące ogólną sprawność fizyczną dzieci

          - w pozycji na czworakach: prostowanie prawej ręki i lewej nogi oraz lewej ręki i prawej nogi;
          - przeskakiwanie z nogi na nogę w różnym tempie;
          -skakanie na skakance,
          - w pozycji czworaczej odbijanie piłki głową,
          - w leżeniu na plecach: przenoszenie stopami piłek za głowę ( mogą być zwinięte skarpetki);
          - naleśnik - zawijanie dziecka w koc(głowa zawsze na zewnątrz), następnie dociskanie pleców, rąk i nóg rękoma;
          - turlanie się po podłodze z nogami wyprostowanymi i rękami ułożonymi wzdłuż ciała.
          - skoki obunóż w miejscu, do tylu do przodu, na boki.

           

          Wieczorna chwila relaksu z dziecięcymi masażykami

          Kanapka

          Najpierw chleb pokroję (uderzamy lekko brzegami dłoni po plecach dziecka),
          Potem posmaruję (głaszczemy całą powierzchnią dłoni plecy),
          Na to ser położę (przykładamy wiele razy i na krótko dłonie do pleców),
          Pomidora dołożę (rysujemy małe kółka na plecach),
          I posolę i popieprzę (dotykamy delikatnie plecy, przebierając palcami),
          Żeby wszystko było lepsze (masujemy).
          Już nie powiem ani słowa, bo kanapka jest gotowa.

           

          List do babci

          Kochana babciu (Piszemy palcem na plecach dziecka).
          KROPKA (naciskamy plecy w jednym miejscu)
          Piszę Ci, że mamy w domu kotka (kontynuujemy pisanie).
          KROPKA.
          Kotek chodzi (kroczymy palcami).
          kotek skacze („skaczemy”, opierając dłoń na przemian na przegubie i palcach),
          kotek drapie (delikatnie drapiemy dziecko po plecach),
          kotek chrapie (opieramy na nich głowę i udajemy chrapanie).
          I choć straszny z niego psotek (łaskoczemy dziecko po plecach)
          bardzo fajny ten mój kotek (przytulamy dziecko).

           

          Słoń na wycieczce

          Szedł sobie słoń na wycieczkę, (z wyczuciem naciskamy plecy dziecka wewnętrzną stroną dłoni)
          z tyłu na plecach miał teczkę, (rysujemy palcem prostokąt)
          nos długi – trąbę słoniową (rysujemy trąbę)
          i kiwał na boki głową. (ujmujemy ciało dziecka i lekko kołyszemy na boki)
          Wolno szedł słonik, szurając nogami jak wielkie kloce. (naciskamy plecy dziecka wewnętrzną stroną dłoni)
          Tak ociężale jak… słonie (naciskając dłońmi na przemian, wolno przesuwamy je wzdłuż kręgosłupa do góry)
          szedł sobie wolniutko po drodze.

           

          Pisze Pani na maszynie

          Pisze pani na maszynie (palcami uderzamy po plecach dziecka)
          Stop, przecinek (pociągamy lekko za ucho prawe)
          Stop, przecinek (pociągamy lekko za ucho lewe),
          Świeci słońce (masujemy całą dłonią po plecach),
          Idą konie (lekko uderzamy pięściami po plecach).
          Biegną słonie po betonie (bokiem dłoni uderzają po plecach)
          Płynie sobie kręta rzeczka (bokiem dłoni krętą linią przesuwamy wzdłuż kręgosłupa).
          Idą panie na szpileczkach (palcami wskazującymi uderzamy po plecach)
          Pada, mały drobny deszczyk (wszystkimi paluszkami lekko uderzmy po plecach).
          Czujesz dreszczyk? (lekko chwytamy za szyję).

           

          Zwierzaki

          Szedł świerszcz po ścianie w czerwonym żupanie,
          A świerszczyk po drzwiczkach w żółtych rękawiczkach (dotykamy palcami po ręce i nodze).
          Idzie rak nieborak, jak uszczypnie będzie znak (dotykamy dłonią po ręce i delikatnie szczypiemy).
          Idzie myszka do braciszka, tu wskoczyła, tu się skryła (dotykamy palcami po ręce i chowamy dłonie pod paszki).
          Szedł chłop przez bór niósł ze sobą wór (całą dłonią dotykamy rączki dziecka).
          Pytałem go o grosz, a on mnie cap za nos (dotykamy dłonią po ciele i chwytamy za nos dziecka).

           

          Narzędzia

          Tu podkóweczka tu, tu, tu (rysujemy palcem na stopie dziecka kształt podkowy)
          Tu gwoździczek tu, tu, tu (delikatnie kłujemy palcem dziecko w stopę)
          I młoteczkiem: puk, puk, puk (delikatnie pukamy w stopę dziecka)
          I pilniczkiem: pitu pitu, pitu (jeździmy dziecku po stopie palcem “szlifujemy pilnikiem gwoździe”).

           

          Pizza

          Najpierw sypiemy mąkę (Przebieramy po jego plecach opuszkami palców obu dłoni)
          i zgarniamy ją (brzegami obu dłoni wykonujemy ruchy zagarniające),
          lejemy oliwę (rysujemy palcem falistą linię),
          dodajemy szczyptę soli (lekko je szczypiemy)..
          no… może dwie, trzy.
          Wyrabiamy ciasto (z wyczuciem ugniatamy boki dziecka),
          wałkujemy (wodzimy dłońmi zwiniętymi w pięści w górę i w dół),
          wygładzamy placek (gładzimy plecy) i na wierzchu kładziemy:
          pomidory (delikatnie stukamy dłońmi zwiniętymi w miseczki),
          krążki cebuli (rysujemy koła),
          oliwki (naciskamy palcem w kilku miejscach),
          później … (dziecko samo wymyśla co dodajemy do pizzy),
          posypujemy serem (szybko muskamy po plecach opuszkami palców obu dłoni)
          i… buch! do pieca (Przykrywamy sobą dziecko i na chwilę pozostajemy w tej pozycji).
          Wyjmujemy i kroimy: (Kroimy plecy brzegiem dłoni)
          dla mamusi, dla tatusia, dla babci, dla brata
          dla Matyldy… a teraz (dziecko wymyśla, dla kogo jeszcze będą kawałki pizzy).
          Polewamy keczupem (kreślimy palcem na plecach linię z pętelkami)
          i… zjadamy… mniam, mniam, mniam.

           

          Liście

          Leci listek, leci przez świat (wędrujemy opuszkami palców po plecach dwa razy)
          Gdzieś tam na ziemię cicho spadł (lekko naciskamy je w jednym miejscu).
          Leci drugi, leci trzeci (szybko, z wyczuciem stukamy wszystkimi palcami)
          Biegną zbierać listki dzieci (stukamy wszystkimi palcami).
          No, a potem wszystkie liście (głaszczemy dziecko po plecach)
          Układają w piękne kiście.

           

          Wycieczka

          Idzie pani: tup, tup, tup (stukamy plecy malucha opuszkami palców),
          dziadek z laską: stuk, stuk, stuk (stukamy w plecy zgiętym palcem),
          skacze dziecko: hop, hop, hop (opieramy dłoń na przemian to na przegubie i na palcach)
          żaba robi długi skok (dotykamy stóp, pleców i głowy dziecka).
          Wieje wietrzyk: fiu, fiu, fiu (dmuchamy w jedno i w drugie ucho dziecka),
          kropi deszczyk: puk, puk, puk (stukamy w plecy dziecka wszystkimi palcami),
          deszcz ze śniegiem: chlup, chlup, chlup (klepiemy plecki dziecka dłońmi złożonymi w miseczki),
          a grad w szyby łup, łup, łup (stukamy dłońmi zwiniętymi w pięści).
          Świeci słonko (palcem wykonujemy na plecach koliste ruchy),
          wieje wietrzyk (dmuchamy we włosy dziecka),
          pada deszczyk (znowu stukamy opuszkami palców).
          Czujesz dreszczyk?  (leciutko szczypiemy w kark)

           

          Lewa-prawa

          Posmaruję prawą nogę, żeby poszła w długą drogę (masujemy nóżkę),
          nakremuję lewą nogę, bo na jednej iść nie mogę (masujemy drugą nóżkę).
          Twoją małą, prawą nóżkę wnet położę na poduszkę (kładziemy nóżkę na bok),
          a dla twojej lewej nóżki mam masażyk na paluszki.
          Pomasuję ci paluszki u twej małej, lewej nóżki (masujemy paluszki dziecka).
          Prawa nóżka też je ma.
          Kto je pomasuje? Ja! (zmieniamy nóżkę)

           

          Pajączek

          Wspinał się pajączek po rynnie. (wędrujemy palcami od dołu ku górze po plecach dziecka)
          Spadł wielki deszcz i zmył pajączka (rozkładamy na plecach płasko obie dłonie i szybko przesuwamy je w dół)
          Zaświeciło słoneczko, (masujemy plecy ruchem okrężnym)
          Wysuszyło pajączka, rynnę i… (masujemy tak długo, aż poczujemy ciepło)
          Wspinał się pajączek po rynnie… (zaczynamy od początku)

           

          Placek babci

          Babcia placek ugniatała, (naciskamy plecy dziecka płasko ułożonymi dłońmi)
          wyciskała, wałkowała. (ściskamy dziecko za boki, przesuwamy płasko obie dłonie jednocześnie)
          raz na prawo, raz na lewo. (przesuwamy dłonie w odpowiednich kierunkach)
          Potem trochę w przód i w tył,
          żeby placek równy był.
          Cicho… cicho… placek rośnie (nakrywamy dziecko rękoma lub całym ciałem)
          w ciepłym piecu u babuni.
          A gdy będzie upieczony (głaszczemy dziecko po plecach)
          każdy brzuch zadowolony

           

          Teksty wierszyków masażyków zaczerpnięte zostały z tradycyjnych zabaw oraz literatury:
          M. Bogdanowicz “Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki”
          B. Kołodziejski “Utulanki czyli piosenki na dziecięce masażyki”
          A. Półtorak “Szmatki z tęczowej szufladki. Wierszyki do masażyków i zabaw paluszkowych”.

           

           

           Zbijanie

          Możesz użyć kilku butelek do zbudowania tradycyjnej piramidy na stole lub ziemi. Rzucajcie lekką piłką, piłką plażową albo miękką gumową piłeczką i sprawdźcie, ile butelek można zbić w jednym rzucie, a ile w kilku rzutach. Rzucajcie tak długo, aż przewrócicie wszystkie butelki.

          Zamiast budować piramidę ustaw butelki w jednej linii przodem do rzucającego. Układ butelek zależy tylko od tego, jak dużym wyzwaniem ma być dla dziecka ta zabawa. Im bliżej siebie butelki są ustawione, tym łatwiej jest je zbić. Jeżeli chcesz żeby zadanie było trudne, napełnij je wodą. Możesz ustawić również butelki jak tradycyjne kręgle. Jeśli chcesz uatrakcyjnić zabawę, można nadać kolor wodzie barwnikami spożywczymi. Jednocześnie może to być ciekawe doświadczenie dla dzieci- odpowiedzcie razem na pytania np. jaki kolor powstanie gdy połączymy niebieski z zielonym. Jeśli napełniasz butelki wodą, pamiętaj żeby dobrze ją zakręcić.

          W jednej grze można stosować piłki o różnych wielkościach – od piłeczki tenisowej do piłki futbolowej. Zawsze zaczynajcie od większej piłki i pamiętajcie, że jeśli rzucacie mniejszą piłką, łatwiej będzie zbić te butelki, które są ustawione blisko siebie. Jeżeli chcesz wzbogacić zabawę o poszerzanie wiedzy dziecka, po każdym rzucie policzcie ile zbiliście butelek.

          Przeskakiwanie

          Czy potrafisz to przeskoczyć?

          Połóż butelkę na podłodze i poproś aby dziecko przeskoczyło ją.Kiedy dziecko przeskoczy jedną butelkę i powie, że było to proste, utrudnij zabawę, dodając kolejną butelkę. „Czy potrafisz przeskoczyć 2?”. Dodatkowym utrudnieniem będzie skakanie w tył, na boki lub na jednej nodze. Potem zamieńcie się rolami,  niech dziecko stanie się głównodowodzącym.

          Rzucanie

          Z butelkami można robić coś jeszcze – rzucać nimi. Ja osobiście proponuję zacząć od maskotek, najpierw dużych stopniowo przechodząc do coraz to mniejszych.

          Wypróbuj z dzieckiem te propozycje:

          1. Przerzucaj maskotkę (butelkę) z ręki do ręki.
          2. Podrzucaj maskotkę (butelkę) w górę obiema rękami i spróbuj złapać.
          3. Podrzuć w górę, zaklaszcz raz i złap maskotkę (butelkę). W następnych rundach zaklaszcz dwa razy, potem trzy i tak dalej.
          4. Podrzuć maskotkę (butelkę) w górę i złap ją jedną ręką, a potem spróbuj zrobić to samo ale zmieniając rączki.
          5. Podrzuć maskotkę (butelkę) tak, żeby obróciła się, zanim ją złapiesz.
          6. Rzuć maskotkę (butelkę) do drugiej osoby.

          Jeśli bawisz się z dzieckiem, za każdym razem, kiedy druga osoba złapie maskotkę (butelkę), zróbcie krok w tył, zwiększając odległość między sobą. Za każdym razem, kiedy druga osoba nie złapie butelki, zróbcie krok w przód, zmniejszając dystans

           (Sher, 2018).

          Życzę miłej zabawy

          Poniżej linki do zabaw ruchowych przy muzyce.

          https://www.youtube.com/watch?v=ZIeTp-kVGE0&list=PLbRzTYeyj4CYFzv7lBE2KnqG8rutRhDzZ&index=12

          https://www.youtube.com/watch?v=30BVfTvlsrE&list=PLbRzTYeyj4CYFzv7lBE2KnqG8rutRhDzZ&index=22

    • Kontakty

      • Przedszkole nr 115 "Przedszkole Pod Klonem"
      • 22 811 25 74
      • ul. Suwalska 26 03-252 Warszawa Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych